چرا بعد ازگذشت این همه سال از پایان جنگ تحمیلی، هنوز هفته دفاع برگزار می شود ؟
شهر سوال ـ به لحاظ تاریخی جنگ ایران نقطه عطفی در تمدن ایرانی است كه نباید فراموش گردد. زیرا در آن جنگ، مردم ایران و نیروهای مسلح اعم از بسیج، سپاه و ارتش ثابت كردند با توجه به عنایات الهی می توانند در مقابل تجاوز بیگانگان ایستادگی كنند.


بخش کلام و عقاید : شهر سوال بر بال اندیشه ها


با وجود آنكه سالها از جنگ عراق علیه ایران می گذرد و شرایط اجتماعی عوض گردیده است و نگرش ها نسبت به مسائل گذشته تغییر كرده پس چرا هنوز هم از جبهه و جنگ و ۸ سال دفاع مقدس نام برده می شود؟تاریخ فرهنگ و تمدن هر كشور آمیزه ای است از جنگ ها و صلح ها، شكست ها و پیروزی ها و موفقیت ها. در تمدن آمریكایی با گذشت چندین سال از جنگ خونبار ویتنام، شاهد فعالیت هنرمندان و فیلمسازان در زمینه آن جنگ هستیم در حالی كه آمریكا در آن جنگ با شكست سختی مواجه شد.
حال كشوری همانند ایران با تمدن اسلامی چند صد ساله و با رویكردهای استقلال طلبانه و ضد استبدادی باید این تمدن را در ضمن پیروزی ها و شكست های گذشته خود تعریف كند. اگر چه برتری تمدن ایران در دفاع مقدس به جنبه های گوناگونی هم باز می گردد و ایران برخلاف آمریكا در جنگ ویتنام، به پیروزی چشمگیری هم دست یافت.
به لحاظ تاریخی جنگ ایران نقطه عطفی در تمدن ایرانی است كه نباید فراموش گردد. زیرا در آن جنگ، مردم ایران و نیروهای مسلح اعم از بسیج، سپاه و ارتش ثابت كردند با توجه به عنایات الهی می توانند در مقابل تجاوز بیگانگان ایستادگی كنند. پس پرداختن هر چه بهتر و به روزتر به مسأله دفاع مقدس می تواند تبیین بهتری از تمدن ایرانی و اسلامی داشته باشد. از سوی دیگر مسأله درس گرفتن از نكات جنگ ها در گذشته تاریخی هر كشوری است.
در قرآن كریم شاهد گوشزد كردن عیوب و برتری های مسلمانان در مقوله جهاد فی سبیل الله هستیم. خداوند مسلمانان را به درس گرفتن از نكات آن جنگ ها و جهاد ها امر می كند. ایران نیز به عنوان یك كشور اسلامی باید از دفاع مقدس درس گرفته، آن روحیه جهادی و فداكاری را در مقابل متجاوزان به سرزمین اسلامی ایران را در زمینه های اقتصادی و فرهنگی نیز جاری سازد.
نتیجه: پیاده كردن روحیه مقاومت و ایستادگی زمان جنگ در زمینه های غیر نظامی (اقتصادی و فرهنگی) نیز راهشگا است.
برچسب ها : چرا بعد ازگذشت این همه سال از پایان جنگ تحمیلی , هنوز هفته دفاع برگزار می شود ؟ ,
دنبالک ها : مجله خبری ایران مطلب ,


ادامه مطلب...

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic