چگونه افراد لج بازی که مطالب دینی را قبول نمی کنند، متقاعد کنیم؟
شهر سوال ـ قانع کردن دیگران همیشه ممکن نیست. چون انسان ها اگر تسلیم منطق باشند، می توان با گفتگو و دلیل آن ها را قانع کرد. اما هنگامی که تحت تاثیر عادت ها، هیجان ها و احساسات، خواسته های نفسانی و ... باشند، به سختی دست از شیوه و روش خود بر می دارند.

بخش مسائل جدید کلامی:شهر سوال بر بال اندیشه ها


باید دقت کنیم که  نسبت به دیگران وظیفه ما چقدر و چیست! دغدغه داشتن نسبت به دیگران بسیار نیکوست، تا آن جا که قرآن خطاب به پیامبر (ص) این گونه می فرماید:
فَلَعَلَّكَ بَاخِعٌ نَّفْسَكَ عَلىَ ءَاثَارِهِمْ إِن لَّمْ یُؤْمِنُواْ بِهَاذَا الْحَدِیثِ أَسَفًا؛[۱] شاید اگر به این سخن ایمان نیاورند، خویشتن را به خاطرشان از اندوه هلاك سازی.
قانع کردن دیگران همیشه ممکن نیست. چون انسان ها اگر تسلیم منطق باشند، می توان با گفتگو و دلیل آن ها را قانع کرد. اما هنگامی که تحت تاثیر عادت ها، هیجان ها و احساسات، خواسته های نفسانی و ... باشند، به سختی دست از شیوه و روش خود بر می دارند.
 ایجاد تغییر در گرایش های یک فرد و غالب کردن منطق بر خواسته های غیر منطقی اش، ممکن است نیاز به زمان طولانی و صرف کردن انرژی بسیار داشته باشد. و در هر شخصی ممکن است به روشی مخصوص به او لازم باشد.
و در بعضی نیز به هیچ وجه ممکن نباشد:
وَ ما یَسْتَوِی الْأَحْیاءُ وَ لاَ الْأَمْواتُ إِنَّ اللَّهَ یُسْمِعُ مَنْ یَشاءُ وَ ما أَنْتَ بِمُسْمِعٍ مَنْ فِی الْقُبُورِ؛[۲] و زندگان و مردگان نیز یكسان نیستند، كه همانا خدا هدایت خویش را به هر كه خواهد مى ‏شنواند و تو چیزى را به كسانى كه در گورستان (كفر و جهالت) فرو رفته ‏اند نمى ‏شنوانى.
بعضی از انسان ها، مرده متحرک هستند و هرگز تسلیم حقیقت نمی شوند و هر چقدر هم دلیل و بینه در مقابلشان اقامه شود، نمی پذیرند. داستان های بسیاری از این گروه های معاند را در قرآن می توانید، ببینید، تا آنجا که قرآن می فرماید:
وَ لَوْ أَنَّنا نَزَّلْنا إِلَیْهِمُ الْمَلائِكَةَ وَ كَلَّمَهُمُ الْمَوْتى‏ وَ حَشَرْنا عَلَیْهِمْ كُلَّ شَیْ‏ءٍ قُبُلاً ما كانُوا لِیُؤْمِنُوا إِلاَّ أَنْ یَشاءَ اللَّهُ وَ لكِنَّ أَكْثَرَهُمْ یَجْهَلُونَ؛[۳] (و حتّى) اگر فرشتگان را بر آنها نازل مى ‏كردیم، و مردگان با آنان سخن مى ‏گفتند، و همه چیز را در برابر آنها جمع مى ‏نمودیم، هرگز ایمان نمى ‏آوردند مگر آنكه خدا بخواهد! ولى بیشتر آنها نمى ‏دانند!
 
پس بهتر است واقع بین باشیم و تنها سعی کنیم بیان منطقی و شفاف خود را داشته باشیم و پس از انجام وظیفه امر به معروف، تمام توجه و همتان صرف اصلاح خودمان باشد. (اگر چه باید وظیفه امر به معروف را نیز از این جهت که وظیفه ای بر دوش خودمان است، انجام دهیم. )
یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا عَلَیْكُمْ أَنْفُسَكُمْ لا یَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَیْتُمْ؛[۴] اى كسانى كه ایمان آورده ‏اید! مراقب خود باشید! اگر شما هدایت یافته ‏اید، گمراهى كسانى كه گمراه شده ‏اند، به شما زیانى نمى ‏رساند.

[۱]. عنكبوت آیه ۶.
[۲]. فاطر آیه ۲۲.
[۳]. انعام آیه ۱۱۱.
[۴]. مائده آیه ۱۰۵.برچسب ها : چگونه افراد لج بازی که مطالب دینی را قبول نمی کنند , متقاعد کنیم؟ ,


ادامه مطلب...

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic