غسل نکردن بخاطر خجالت

غسل ,شهر سوال ـ در دوران نامزدی ممکن است دو نفر با دیدن و یا با دست زدن به هم تحریک شوند؛ و نیاز به غسل باشد. بخاطر شک خانواده هم نمی شود به حمام رفت و غسل به جا آورد. اگر ما نتوانیم در هر صورت غسل به جا آوریم و وقت نمازمان هم در حال گذشتن باشد و واقعا ما نتوانیم به حمام برویم، مثلا در میهمانی یا در خانه خودمان باشیم و شرایط طوری باشد که نشود. آن موقع تکلیف مان چیست؟

بخش غسل شهر سوال بر بال اندیشه ها


در دوران نامزدی ممکن است دو نفر با دیدن و یا با دست زدن به هم تحریک شوند؛ و نیاز به غسل باشد. بخاطر شک خانواده هم نمی شود به حمام رفت و غسل به جا آورد. اگر ما نتوانیم در هر صورت غسل به جا آوریم و وقت نمازمان هم در حال گذشتن باشد و واقعا ما نتوانیم به حمام برویم، مثلا در میهمانی یا در خانه خودمان باشیم و شرایط طوری باشد که نشود. آن موقع تکلیف مان چیست؟

خجالت عذر شرعی نیست وانسان نمی تواند بخاطر خجالت غسل نکند، ولی به هر حال اگر بخاطر خجالت غسل نکرد در آخر وقت(یعنی وقتی که اگر غسل بکند وقت می گذرد و نماز قضا می شود مثلا در نماز صبح آفتاب می زند ) باید بجای غسل تیمم کند و نماز بخواند تا نمازش قضا نشود و اگر با این شرایط با تیمم نماز خواند نمازش صحیح است وقضا ندارد.[۱]

لازم بذکر است، انسان با دو چیز جنب می شود:

۱. جماع( آمیزش جنسی )

۲. بیرون آمدن منی چه در خواب باشد یا بیدار ی[۲]

تا وقتى كه انسان یقین پیدا نكرده كه آنچه خارج شده منى است، غسل واجب نمى ‏شود و خروج منى در مردان سه علامت دارد:

الف) از روى شهوت و ارضاء غریزه باشد.

ب) با فشار و جستن بیرون آید.

ج) هنگام بیرون آمدن، بدن سست شود.

به طور كلى آبهایى كه از انسان خارج مى ‏شود به غیر از بول و منی عبارتند از: مذى، ودى، وذى.

اما مذى؛ آبى است كه كمى لزج و چسبنده است و نوعا بعد از شوخى و تحریکات جنسی  و بازى با همسر و مانند آن خارج مى ‏شود و معمولاً قبل از خروج منى خارج مى‏شود و پاك است و غسل و وضو را باطل نمى ‏كند.

ودى؛ آبى است كه كمى سفید رنگ است و گاهى بعد از بول خارج مى ‏شود و در صورتى كه انسان یقین نداشته باشد كه با بول برخورد كرده، پاك است و غسل هم ندارد.

وذى؛ آبى است كه گاهى بعد از منى خارج مى ‏شود كه در صورت یقین به این كه با منى یا بول برخورد كرده فقط محل خروج را باید تطهیر كرد و اگر بعد از استبراء یكى از این رطوبت‏ها خارج شود و انسان شك كند آیا بول است یا رطوبت‏هاى دیگر پاك است.[۳]

 

[۱]. امام خمینی توضیح المسائل مسئله۶۷۹.
[۲]. توضیح المسائل مراجع ج۱ ص۲۲۱ مسئله ۳۴۵.
[۳]. توضیح المسائل آیت الله بهجت، ص ۲۱، مسأله ۷۸ - جامع المسائل، ص ۱۲۳.

برچسب ها : غسل نکردن بخاطر خجالت ,


ادامه مطلب...

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic