آیا ازدواج زن شیعه و مرد سنی صحیح است؟
شهر سوال ـ یكی از مراحل مهمّ و سرنوشت ساز در زندگی آدمی، مرحلة انتخاب همسر است؛ زیرا انسان در این مرحله، شریك زندگی و همدم غمها و شادیهایش را بر میگزیند؛ لذا جا دارد كه در انتخاب همسر، دقّت كافی شود.

بخش ازدواج و زناشویی شهر سوال بر بال اندیشه ها


یكی از مراحل مهمّ و سرنوشت ساز در زندگی آدمی، مرحلة انتخاب همسر است؛ زیرا انسان در این مرحله، شریك زندگی و همدم غمها و شادیهایش را بر میگزیند؛ لذا جا دارد كه در انتخاب همسر، دقّت كافی شود.

یكی از چیزهایی كه در گزینش همسر لازم است، مورد توجّه قرار گیرد، موضوع كفو و هم شأن بودن است. در روایات است كه رسول خدا(ص) فرمود: «با افراد هم شأن ازدواج كنید»[۱]

بیش از صد مورد تحقیق نشان داده است كه اگر افراد با كسانی ازدواج كنند كه هم شأن و همسان هستند، امر زندگی آسانتر میگذرد. بسیاری از اختلافات بین زن و مرد، به خاطر هم شأن نبودن آنان است.

تكیه اساسی اسلام در كفو و هم شأن بودن، روی مسأله ایمان و اعتقاد است. همسر را باید در چارچوب اعتقاد به مذهب و مكتب مورد قبول خود جست و جو كرد، تا سنخیت و تجانس و امكان جلب و جذب باشد.

بنابراین، امكان موفقیت در زندگی زناشویی كسانی كه از نظر اعتقادی اختلاف دارند، كم است و ازدواج زن شیعه با مرد سنّی، صلاح نیست. به نظر امام خمینی چنین ازدواجی صحیح است؛ ولی مكروه میباشد.[۲]
مرد شیعه با زن سنّی، اگر ناصبی نباشد (یعنی به اهل بیت علیهم السلام لعن و نفرین نكند) می‏تواند ازدواج كند و اشكالی ندارد. اما زن شیعه با مرد سنّی كه ناصبی نیست می‏تواند ازدواج كند ولی كراهت دارد.[۳]

البته‌ اگر بداند كه‌ با این‌ ازدواج‌ مذهبش‌ خدشه‌ دار می‌شود و باید دست‌ از اعتقاداتش‌ بردارد نباید به‌چنین‌ ازدواجی‌ تن‌ دهد.

[۱]. كافی، كلینی، ج ۵، ص ۳۳۲، دارالكتب الاسلامیة.
[۲]. ر.ك: تحریرالوسیله، امام خمینی، ج ۲، ص ۲۸۶، مؤسسة انتشارات دارالعلم/ نظام حیات خانواده در اسلام، علی قائمی، ص ۶۵ـ۷۰، انتشارات انجمن اولیأ و مربیان.
[۳]. تحریر، ج ۳، ص ۵۱۱.


برچسب ها : آیا ازدواج زن شیعه و مرد سنی صحیح است؟ ,


ادامه مطلب...

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic