ابروی تاتو شده را باید از نامحرم بپوشانیم؟
شهر سوال ـ با توجّه به این كه تاتو (همانند خالكوبی قدیم) با رنگی هماهنگ چشم و لب، برای شكل دادن ابرو، ایجاد سایه اطراف چشم و خط اطراف لب به عنوان زینت و آرایش دائمی خالكوبی می‌شود،...

بخش حجاب و پوشش شهر سوال بر بال اندیشه ها


  با توجّه به این كه تاتو (همانند خالكوبی قدیم) با رنگی هماهنگ چشم و لب، برای شكل دادن ابرو، ایجاد سایه اطراف چشم و خط اطراف لب به عنوان زینت و آرایش دائمی خالكوبی می‌شود، لطفاً بفرمایید: الف) حكم این نوع خالكوبی چیست؟ و آیا زینت محسوب می‌شود؟ ب) عمل تاتو برای شخصی كه آن را انجام می‌دهد و نیز برای شخصی كه تاتو بر روی او انجام می‌گیرد؛چه حكمی دارد؟

طبق نظر برخی از مراجع عظام تقلید:

امام خامنه ای:
الف و ب) خالكوبی فی نفسه اشكال ندارد و اگر زینت محسوب می‌شود باید از نامحرم پوشانده شود و تشخیص زینت موكول به نظر عرف است.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
الف و ب) چنانچه آرایش غلیظی محسوب نشود اشكالی ندارد در غیر اینصورت برای انجام دهنده و شخصی كه تاتو بر روی او انجام می‌گیرد اشكال دارد.

آیت الله العظمی بهجت:
الف) زینت است و باید از نامحرم پوشانده شود. ب) اگر نمی‌پوشاند انجام ندهد.

آیت الله العظمی مدنی تبریزی:
الف)درصورتیكه پوست روی آن را بپوشاند و نقش اسماء محترمات نباشد اشكال ندارد ولو زینت باشد. البته اگر بانوان این زینت را انجام دهند باید از نامحرم بپوشانند.   ب) در صورتیكه زن باشد یا مردی كه انجام می‌دهد محرم باشد و شرائط فوق رعایت شود اشكال ندارد.

آیت الله العظمی حسینی سیستانی:
الف) اگر عرفاً زینت حساب شود باید از نامحرم بپوشاند.    ب) اشكال ندارد. حكم تاتو(نوعی خالكوبی ابرو)چیست؟. ج) اگر خال زیر پوست باشد اشكال ندارد.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:
الف) فی نفسه مانعی ندارد لكن برزن لازم است خود را از نامحرم بپوشاند و زینت است   ب) فی نفسه مانعی ندارد و اجرت در قبال آن نیز بی اشكال است.

آیت الله العظمی فاضل لنکرانی:
الف) بلی زینت محسوب می‌شود. فی نفسه اشكالی ندارد. ولی چون زینت محسوب می شود باید از نامحرم پوشانده شود.

آیت الله العظمی نوری همدانی:
اگر جلب توجه کند نگاه به آن حرام است و اگر جلب توجه نکند نگاه به آن بدون ریبه و تلذذ، اشکال ندارد و انجام آن اگر برای ارائه به نامحرم نباشد مانعی ندارد.

آیت الله العظمی وحید خراسانی:
الف) چنانچه ضرر مهمی برای انسان نداشته باشد و مانع از رسیدن آب به پوست برای وضو و غسل نباشد مانعی ندارد ولی زینت است و باید از نامحرم پوشانیده شود و اگر ضرر مهمی دارد یا مانع از رسیدن آب به پوست است جایز نیست. والله العالم) جواب این سوال از قسمت الف روشن می گردد.

پی نوشت:

منبع همه فتاوا، استفتائات کتبی است که در مرکز ملی پاسخگویی موجود است .برچسب ها : ابروی تاتو شده را باید از نامحرم بپوشانیم؟ ,


ادامه مطلب...

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic