چرا اسلام برده داری را مجاز دانسته است؟
شهر سوال- برده گیری انواع مختلفی دارد که اگر به معنای سلب آزادی از جنایت پیشگان است، منطقا اشکالی ندارد. و باید توجه کنیم اسلام در کنار محدود سازی برده گیری به این شیوه؛ در تامین حقوق بردگان و راههای آزادی آنها نیز بسیار موثر اقدام کرده است.

بخش فلسفه احکام شهر سوال بر بال اندیشه هانکته بسیار اساسی که باید بدان توجه کنیم، این است که عموما ما تصویری از برده داری در ذهن داریم که مطابق آن درباره برده داری قضاوت می کنیم. عده ای ظالم و تجاوزکار، با سوء استفاده از قدرت، انسان های بی گناهی را به بند کشیده و هر گونه بد رفتاری با آنها را روا داشته و از تمامی حقوق خود محروم می کنند. اگر منظور از برده داری مجاز شمرده شده در اسلام این است، همان ابتدای سخن باید بگوییم هرگز در اسلام چنین چیزی پذیرفته نشده و نمی شود.

تمام رسالت انبیاء الهی بر پا داشتن عدل و قسط و مقابله با این گونه ستم هاست:

لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ  (۲۵ حدید) به راستی که پیامبران خود را با دلایل روشن فرستادیم, وبا آنها کتاب (آسمانی) ومیزان (عدالت) نازل کردیم. تا مردم به عدالت قیام کنند.

پس جا دارد، تصور اولیه خود را کنار گذاشته و با نظری دقیق بنگریم منظور اسلام از جواز برده داری چیست؟

اسلام بر خلاف بعضی از مکاتب همه انسان ها را از اصل واحدی می داند:

یا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى‏ وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ خَبیرٌ (۱۳ حجرات) اى مردم! ما شما را از یك مرد و زن آفریدیم و شما را تیره ‏ها و قبیله ‏ها قرار دادیم تا یكدیگر را بشناسید (اینها ملاك امتیاز نیست،) گرامی‏ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست خداوند دانا و آگاه است!

حال آنکه بعضی مکاتب مدعی پست تر بودن بعضی از نژادها بوده و معتقد بوده اند که آنها برای نوکری دیگر انسان ها آفریده شده اند.  همچنین اسلام با هر گونه خوی استکباری و استعماری مخالفت کرده و نه تنها به پیروان خود اجازه استکبار نمی دهد، با نهی از ظلم پذیری، مانع کامیابی مستکبران نیز می شود.

اما باید توجه کرد که انسان ها به طور طبیعی و اولیه از حقوقی مساوی برخوردار هستند. ولی رفتار و عملکردشان می تواند در این حقوق اثرگذار باشد و آن را تغییر دهد. مثلا همه انسان ها، حق آزادی دارند، اما کسی که جرمی مرتکب شده و مرتکب دزدی شده، با دستان خود، این حق را سلب نموده و نمی تواند نسبت به زندانی شدن  اعتراض کند.

ماجرای برده گیری مجاز در اسلام نیز از همین سنخ است. عده ای سلاح در دست گرفته و علیه مال و جان مسلمانان اقدام کرده اند. که بنابر منطق و عقل، مقابله با آنها لازم است و کشتن آنها نیز مجاز می شود. با این حال اسلام با رافت و رحمت، اجازه کشتن بی حساب دشمن در جنگ را نداده است. و تنها به قدری که ضروری است، و سبب فروکش کردن شعله جنگ می شود، می توان کفار حربی را کشت. اما پس از تضعیف دشمن، باقی اسیر می شوند:

فَإِذَا لَقِیتُمُ الَّذِینَ كَفَرُوا فَضَرْبَ الرِّقَابِ حَتَّى إِذَا أَثْخَنْتُمُوهُمْ فَشُدُّوا الْوَثَاقَ فَإِمَّا مَنًّا بَعْدُ وَإِمَّا فِدَاءً حَتَّى تَضَعَ الْحَرْبُ أَوْزَارَهَا (۴ محمد) و هنگامى كه با كافران (جنایت‏ پیشه) در میدان جنگ رو به رو شدید گردنهایشان را بزنید،  تا به اندازه كافى دشمن را در هم بكوبید در این هنگام اسیران را محكم ببندید سپس یا بر آنان منّت گذارید (و آزادشان كنید) یا در برابر آزادى از آنان فدیه [غرامت‏] بگیرید (و این وضع باید هم چنان ادامه یابد) تا جنگ بار سنگین خود را بر زمین نهد.

بنابراین:

اولا اسلام با ظلم کسی را اسیر نمی کند. بلکه افرادی که با رفتارشان مستحق مجازات شده اند، آزادی شان سلب می شود.

ثانیا اسلام نوع رفتار با برده ها را بسیار تغییر داد. و برای آن یک نوع زندگی عادی را ایجاد کرد. از حق خوراک و پوشاک در حد مالک خود، تا حق ازدواج و معامله و حضور در جامعه (در حالی که حتی در حال حاضر نیز اسرای جنگی را به دور از جامعه و در مکان هایی شبه زندان نگاه می دارند.)

ثالثا اسلام علاوه بر تشویق به آزادی بردگان، کفار برخی گناهان را آزاد کردن برده قرار داده و حتی این قانون را قرار داده که یک برده بتواند با مالک خود قراردادی تنظیم کند و طبق آن خود را آزاد کند.

از همین رو، به طور معمول دوران بردگی، یک دوره جدید از زندگی برای فاصله گرفتن از خلق و خوی مسلمان ستیزی است و شخص بعد از آنکه سر جنگ با مسلمانان داشته، با زندگی در کنار آنها، دیدگاهایش تغییر می کند و سپس آزاد می شود.

جالب است توجه کنیم تا صد سال قبل برده داری به شکل رسمی انجام می شده و هنوز نیز در اشکال مختلفی وجود دارد. بنابراین بهتر است به جای آنکه ذهن مان اسیر الفاظ شود، به حقایق بنگریم و توجه کنیم که اسلام بهترین شیوه را برای محدود سازی بردگی، و تامین حقوق بردگان ایجاد کرده است. و باید دریافت اصل و اساس این مسائل، خوی استکباری در بعضی از انسان هاست؛ و اگر آن به صورت ریشه ای از بین نرود، تنها ظواهر امر تغییر می کند. و عده ای در قالب های جدید از استعمار و ... به طراحی نظام نوین بردگی می پردازند.
برچسب ها : چرا اسلام برده داری را مجاز دانسته است؟ ,


ادامه مطلب...

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic