آیا مومنان این قدر ضعیف هستند که با دیدن موی زنان تحریک شوند؟
شهر سوال- اگر چه جلای دل مومن، آلودگی نگاه های حرام را بیشتر مشخص می کند، اما نه این امر مخصوص مومنان است و نه آثار سوء نگاه های حرام قابل کتمان است که نگاه، دریچه قلب و سرآغاز اتفاقات بسیاری می شود.

بخش فلسفه احکام شهر سوال بر بال اندیشه ها


 اولا کسی نگفته دیدن موی زنان، فقط برای مومنان تحریک کننده است، ضمن آن که کسی هم نگفته که هر کسی موی زنی را ببیند، تحریک می شود.

 

ثانیا باید دقت کرد که منظور از تحریک چیست. یک وقت کسی با کت و شلوار سفید و تمیز، لحظه ای به در ماشین تکیه بدهد، می گوید لباسم کثیف شد و یک وقت کسی با لباس تعویض روغنی، دست روغنی خودش را به لباس می زند و احساس کثیفی نمی کند.

 

ثالثا اگر موی زن مهم نیست، چرا این همه برای آرایش آن هزینه کرده و بعضی از زنان اصرار دارند به نوعی آن را نشان دهند و آن را متفاوت از موی مردان نگه می دارند و ...

 

رابعا مهم شمردن و توجه جدی بر پوشش زن و کنترل نگاه مرد در اسلام، به خاطر آن است که مهار این گام اول بسیار ساده است و در صورتی که انسان این کار را انجام دهد، هوای نفس او قوت نمی گیرد تا آزارش دهد. اما چشم چرانی و جلوه گری در خیابان ها، به منزله تهیه خوراک برای نفس اماره است که لحظه به لحظه آن را قوی تر کرده و به جایی می رساند که مهار آن، ساده نخواهد بود.

الإمامُ علیٌّ علیه السلام : مَن غَضَّ طَرفَهُ أراحَ قَلبَهُ .  كسى كه چشم خود را پایین اندازد، دلش را آسوده گرداند. (جامع أحادیث الشیعة (للبروجردی)، ج‏۲۵، ص: ۶۰۰)

چه بسیارند افرادی که با دیدن انواع و اقسام زنان، نسبت به همسر خود، سرد می شوند. چه بسیارند کسی که با نگاهی دل شان مشغول شده و چه بسا همین نگاه، دلباختگی ای به وجود آورد.

الإمامُ الصّادقُ علیه السلام : كَم مِن نَظرَةٍ أورَثَت حَسرَةً طَویلَةً !  چه بسیار نگاه كه حسرتى طولانى به بار آورده است! (الكافی (ط - الإسلامیة)، ج‏۵، ص: ۵۵۹)و البته اگر چه بسیار آسان میتوان مسخره کرد، اما جمع کردن عواقب جلوه گری های خیابانی و چشم چرانی ها، آسان نیست. که با دل های فاسد شده، روابط نامشروع زیاد شده، به طلاق دامن زده می شود، فرزندان طلاق با مشکلات متعدد مواجه می شوند و نسلی تباه می شود که همه این ها، از همان نگاه ساده شروع شد.

 الإمامُ علیٌّ علیه السلام : العُیونُ مَصائدُالشَّیطانِ .  چشم ها، دام هاى شیطانند. (مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏۱۴، ص: ۲۷۱)
نگاهی که با کنترل آن، دل ها سالم، کانون خانواده ها مستحکم، تربیت فرزندان به جا و ... می شد. و امان از شهوات کم ارزش و زود گذری که دامنه ای بس بزرگ به دنبال دارند. و امان از عقل هایی که برده این نفس اماره شده اند.برچسب ها : آیا مومنان این قدر ضعیف هستند که با دیدن موی زنان تحریک شوند؟ ,


ادامه مطلب...

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic