دیدگاه شیعه درباره نماز تراویح چیست؟
شهر سوال ـ شیعه نمازی با عنوان تراویح را قبول ندارد. نماز تروایح از جمله آن بدعت‌هایی است كه تشریع نشده است و از زبان وحی و پیامبر در مورد آن چیزی بیان نگردیده است...

بخش فلسفه احکام شهر سوال بر بال اندیشه ها


آیا از نظر تشیع نماز تراویح یک بدعت است؟
آیا شیعه اصل نماز تراویح را  قبول دارد؟
آیا شیعه قبول می کند که پیغمبر چنین نمازی خوانده، چنانچه آنچه که شیعه قبول ندارد بر جماعت خواندن آن است؟شیعه نمازی با عنوان تراویح را قبول ندارد. نماز تروایح از جمله آن بدعت‌هایی است كه تشریع نشده است و از زبان وحی و پیامبر در مورد آن چیزی بیان نگردیده است.

۱) عنوان تراویح در روایات وجود ندارد. حتی روایاتی كه در كتب صحیح مسلم و صحیح بخاری درباره نافلة ماه رمضان وارد شده است عنوانی به نام تراویح ندارند بلكه آنچه مطرح شده است عنوان «قیام شهر رمضان» است.(۱) لذا اگر نماز تراویح یك عبادت مشروع باشد باید نام و عنوان آن در متن روایات و فرمایشات پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ مطرح شده باشد در حالی كه چنین نیست. البته ناگفته پیداست كه شیعیان نافله‌های ماه مبارك رمضان را منكر نیستند بلكه در كتب روایی و فقهی شیعه هم دربارة فضیلت اقامه آن نافله‌ها روایات و فتاوایی هم هست.(۲) مهم این است كه از نظر شیعیان نافله‌ ماه رمضان به صورت فرادی خوانده می‌شود و اگر كسی نماز مستحبی را به صورت جماعت اقامه كند بدعت و غیر مشروع می‌باشد.(۳)
۲) عدم مشروعیت جماعت در نمازهای مستحبی. شیعیان معتقدند كه برپایی نمازهای مستحبی به جز نماز استقاء به صورت جماعت مشروع نیست و بدعت در دین خدا است براساس روایات صحیح شیعه و اهل سنت خواندن نمازهای نافله ماه مبارك رمضان به صورت جماعت بدعت است و پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله ـ از انجام چنین كاری نهی فرموده است.(۴)
۳) اعتراف عمر بر بدعت بودن نماز تروایح براساس حدیث عبدالرحمان بن عبدالقاری، عمر در زمان حكومت خود نافله‌های ماه مبارك رمضان را كه به صورت فرادی توسط مسلمانان اقامه می‌شد به جماعت برگزار كرد و به دستور وی ابیّ بن كعب عهده‌دار امامت جماعت برای نافله‌ها شد! وقتی عمر صفوف مردم را دید بسیار خوشحال شد و گفت: (این‌گونه نماز مستحبی خواندن چه نیكو بدعتی است!)(۵)
مطابق نقل الفقه علی المذاهب الاربعه و مذهب اهل البیت، سیوطی در تاریخ خلفا، یكی از بدعت‌های عمر را بر برپایی نافله‌های ماه رمضان به صورت جماعت شمرده است.(۶)
۴) مطرح نبودن برگزاری نافله‌ها به صورت جماعت در زمان پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ برخی از روایات موجود در كتاب صحیح بخاری حاكی از آن است كه چند شبی را مردم به دنبال پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله ـ نماز نافله رمضان را به ایشان اقتداء كردند لیكن پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ از این كار امتناع می‌كند.(۷)
با توجه به معنای لغوی بدعت و با عنایت به تعریف اصطلاحی آن عنوانی به نام نماز تراویح وجود ندارد و اگر مراد از نماز تروایح نافله‌های رمضان است شیعه منكر آن نیست بلكه برگزاری آنها به صورت جماعت بدعت در دین خداست.

پی نوشت ها:

۱. ر.ك:صیح بخاری، ابو عبدالله محمدبن اسماعیل، ج ۱، باب فضل من قام رمضان، رقم ۳۴۲، نشر دارالمعرفة، بیروت، بی‌تا.
۲. وسائل الشیعه، حرالعاملی، شیخ محمد بن الحسن، ج ۳، ابواب نافله شهر رمضان باب دهم، ح ۱-۵.
۳. وسائل الشیعه، حرالعاملی، شیخ محمدبن الحسن، ج ۱۳، ص ۱۴۰، نشر دارالكتب اسلامیه.
۴. وسائل الشیعه، حرالعاملی، شیخ محمد بن الحسن، ج ۳، ابواب نافله شهر رمضان، باب ۱۰ ح ۱-۲-۴.
۵. ر.ك: صیح بخاری، ابوعبدیه محمد بن اسماعیل، ج ۱، باب فضل من قام شهر رمضان، قم، ۳۴۲، نشر دارالمعرفة، بیروت.
۶. ر.ك: الفقه علی مذاهب الاربعه و مذهب اهل البیت، الجزیری، عبدالرحمن، غروی، سیدمحمد مازح، شیخ یاسر، ج ۱، ص ۴۷۳، طبع اول، نشر دارالثقلین، بیروت.
۷. ر.ك: صحیح بخاری، ابوعبدیه محمد بن اسماعیل، ج ۱، رقم‌، ۳۴۲، باب فضل من قام رمضان، نشر دارالمعرفة، بیروت، بی‌تا.برچسب ها : دیدگاه شیعه درباره نماز تراویح چیست؟ ,


ادامه مطلب...

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic