برای موفقیت در كنكور چه كارهایی باید انجام داد؟
شهر سوال - اولین گام، حفظ آرامش و تمرکز خودتان است. شاید دو ماه زمانی کمی باشد و شما از برنامه ریزی دراز مدت عقب افتاده باشید اما میتوانید با استفاده از زمان باقیمانده تلاش خود را انجام دهید. ضمنا همیشه زمانی که میخواهید فرایند مطالعات خود را آغاز کنید کمی کند خواهید بود و حال و حوصله کمتری خواهید داشت و به مرور این مشکل حل خواهد شد.

بخش مشاوره شهر سوال بر بال اندیشه هاسلام. من ۱۸ سالمه و پشت کنکوری هستم. با پدرم مشکل دارم و مادرم هم اصلا درکم نمیکنه. با اینکه از قشر تحصیلکرده ی جامعه هستند. فشار زیادی روم هست. امسال که خونه نشین شدم واسه درس خیلی اذیت شدم و همش بی قرارم. دوماه مونده به کنکور و هیچی نخوندم. خیلی میترسم. هر روزم تکراریه. میدونم تنها راه نجاتم درس خوندنه اما نمیدونم چرا نمیشینم پاش. توروخدا راهنماییم کنین...

با سلام خدمت شما کاربر محترم شهر سوال. خوش آمدید.
اولین گام، حفظ آرامش و تمرکز خودتان است. شاید دو ماه زمانی کمی باشد و شما از برنامه ریزی دراز مدت عقب افتاده باشید اما میتوانید با استفاده از زمان باقیمانده تلاش خود را انجام دهید. ضمنا همیشه زمانی که میخواهید فرایند مطالعات خود را آغاز کنید کمی کند خواهید بود و حال و حوصله کمتری خواهید داشت و به مرور این مشکل حل خواهد شد.

مطالب زیر میتواند به شما کمک کند:

كنكور مرزی است بین دوره متوسطه و دانشگاه، كه باید برای رسیدن به مرحله بعد از این مرز عبور كرد. عبور از این مرز طاقت فرسا نیست؛ ولی نیاز به صبر و حوصله، تلاش و كوشش و اطلاعات علمی دارد. شما می توانید با سپری كردن یك «دوره كوتاه مدت درسی»، اطلاعات ذخیره شده خود را بازخوانی كنید و با سپری كردن این مرحله به دوره بعد وارد شوید. در این دوره كوتاه مدت باید به صورت درست به مطالعه بپردازید. در رابطه با همین دوره به نكاتی اشاره می شود كه لازم است دقت فرمایید.
هدفمند باشید اگر شما در مطالعه خود «هدفدار باشید»، كارها برای شما آسان جلوه می كند و از كارهای پراكنده و نامعلوم جلوگیری می كند. می توانید اهداف خود را در دفتر مخصوص خود بنویسید تا بعضی وقتها آن را مطالعه كنید، و یا با خودتان درباره اهداف درسی صحبت كنید.

هدفمند بودن اثرات ویژه دیگری هم دارد. مثلاً به انسان قدرت ایستادگی و مبارزه با مشكلات و موانع را می دهد ـ توانایی های فرد را افزایش می دهد ـ اندیشه را فعال می كند ـ فعالیت ها را هماهنگ می كند و میل و رغبت به مطالعه را افزایش می دهد.[۱]
برنامه ریزی كنید در دوره مطالعه كه اشاره شد باید برای خود برنامه منظمی ترتیب دهید. قسمتی از شبانه روز را به مطالعه و قسمتی را به استراحت و قسمتی را هم به شركت در كلاسهای آمادگی برای تست زدن و مباحثه اختصاص دهید. اگر بدون برنامه به مطالعه بپردازید، بازدهی كمتری در مطالعه احساس می كنید، برنامه خود را در حدّ توان خود منظم كنید و استراحت و آرامش فكری و جسمی خود را نادیده نگیرید. سعی كنید برنامه خیالی، انتخاب نكنید. در كنار این نكات توجه داشته باشید كه برنامه شما انعطاف پذیر باشد؛ مثلاً اگر مشكلی در برنامه بوجود آمد، نگران نشوید و با آرامش، آن را كمی تغییر دهید.
انتخاب برنامه ای صحیح و رَوِشمند به شما كمك می كند تا با موفقیت این مرحله را پشت سر بگذارید و از مطالعه، خسته نشوید.
سعی كنید در این دوره از كتابهای تست و كمك آموزشی هم استفاده كنید.

استفاده از فرصت ها دوست من! زمان، مانند ابر به آرامی حركت می كند و استفاده از آن بخصوص برای شما بسیار مهم و ضروری است.
وقت و فرصت، شمشیر برنده ای است كه اگر آن را قطعه قطعه سازی و به سود خود از آن بهره مند گردی، به هدف و مقصود خویش دست می یابی؛ و گرنه این شمشیر تو را قطعه قطعه می كند و عمر انسان هدر می رود.[۲]
البته این تشبیه برای توجه بیشتر به گذر زمان و استفاده از آن بسیار مناسب است. بعضی ها در زمان قبل از كنكور، وقت خود را به بطالت و انجام كارهای فرعی می گذرانند. و آنها باید بدانند كه پس از آزمون هم می توانند به كارهای دیگر بپردازند و باید هر كاری را در فرصت خودش انجام دهند.
تمركز حواس هنگام مطالعه در هنگام درس خواندن باید به شرایط محیطی و فكری خود توجه كنید. سعی كنید مكان و زمان مناسب را برای مطالعه انتخاب كنید. مكان مطالعه باید به اندازه كافی آرام باشد، نور كافی داشته باشد و تشویقی برای درس خواندن باشد. فكر خود را باید آرام نگه دارید.
یكی از كسانی كه در گروه آزمایشی هنر در سال ۱۳۸۱ رتبه اول كشور را كسب كرده در این رابطه می گوید: خوب درس خواندن یعنی اینكه در زمان های مناسب با علاقه و با حواس صد در صد متمركز روی مطالب مربوطه، درس می خواندم. وقتی درس می خواندم همه حواسم متمركز مطلب بود.[۳]

تلاش و كوشش؛ رمز موفقیت حضرت علی ـ علیه السّلام ـ در این باره جمله بسیار زیبایی دارند: «با اراده محكم به جنگ سستی ها بروید»[۴] اگر شما در زندگی كسانی كه در كسب علم و دانش موفق شده اند، مطالعه كنید به همین اراده محكم كه تلاش و پشتكار را همراه دارد، می رسید.
نقل كردند كه ابوعلی سینا برای آموختن و درك یكی از كتاب های ارسطو، چهل بار آن را مطالعه كرد و تمام آن را حفظ كرد و بعدها شرح آن را از كتاب فروش دوره گردی خرید و بعدها آن را مطالعه كرد.[۵]
البته مسائل فراوانی در رابطه با این موضوع وجود دارد كه همگی تنها راه موفقیت را تلاش و كوشش می دانند.

نگران نباشید یكی از آفت هایی كه این دوره را با خطر جدی مواجه می كند، اضطراب و نگرانی امتحان و كنكور است. كنكوری ها باید اضطراب امتحان را به پایین ترین حدّ برسانند و بدون نگرانی به مطالعه مشغول باشند.
یكی از دانش آموزانی كه رتبه سوم كل كشور را میان شركت كنندگان گروه ریاضی و فنی به خود اختصاص داد توصیه می كند: ببینید دوستان عزیز! شما كه زمان كنكور را سپری می كنید و همه خانواده های عزیز توجه كنند كه به راستی آنچه در موفقیت كنكور مهم است، اعتماد به نفس، داشتن آرامش خاطر و تلاش و پشتكار است. همان طور كه همه می دانند بازار كنكور داغ است و در حقیقت كنكور را همین بازار كنكوری ها بزرگ كرده اند، در حالی كه واقعاً كنكور یك امتحان مانند سایر امتحانات است، امّا با حجم و وسعت بیشتری نسبت به سایر امتحانات.[۶]

انتخاب بهترین روش مطالعه روش درس خواندن در این دوره بسیار مهم است. شما دوست گرامی باید بهترین روش مطالعه را انتخاب كنید. به عنوان نمونه به روش «پس ختام»[۷] اشاره می شود:
در یك درس ابتدا به طور اجمالی متن درس را می خوانید. پس از آن از متن، سؤال هایی در می آورید و بعد، جواب ها را می خوانید. پس از این مراحل در جواب های سؤال اندیشه می كنید و بعد از آن از حفظ، آنها را تلفظ می كنید. در انتها به مرور مطالب می پردازید.[۸]
كمك خواستن از خدای مهربان یاری خواستن از خداوند به انسان نیرویی می دهد كه كارها را آسان و موانع را برطرف می كند. بسیاری از كسانی كه موفقیتی كسب كردند، اولین عامل موفقیت را توكل به خداوند متذكر می شوند.
بوعلی سینا، هرگاه برایش مشكلات علمی پیش می آمد وضو می گرفت، به مسجد می رفت و نماز می خواند و پس از حل مشكل به منزل بر می گشت.

منابع برای مطالعه:
۱. شیوه های یادگیری و مطالعه، شریعت دلجو، تهران: تكوك زرین، ۱۳۸۱.
۲. تكنیك مطالعه برتر، ذبیح ا... حسن زاده و محمود میرزایی، تهران: دانا، ۱۳۸۲.

پی نوشت:
[۱] . عوامل موفقیت در تحصیل، مرتضی نظری، تهران: مدرسه،‌۱۳۷۳، ص ۱۲.
[۲] . همان، ص ۳۵.
[۳] . هفته نامه پیك سنجش، ۸/۲/۸۲، ص ۷.
[۴] . میزان الحكمه، ج ۸، ص ۳۹۵.
[۵] . عوامل موفقیت در تحصیل، كتاب قبلی، ص ۱۰۵.
[۶] . هفته نامه پیك سنجش، ۲۰/۱۱/۸۲، ص ۷.
[۷] . SQ4R .‎‎
[۸] . مطالعه روش مند، عین ا... خادمی، قم: پارسایان، ۱۳۷۹.
منبع: سایت اندیشه قمبرچسب ها : برای موفقیت در كنكور چه كارهایی باید انجام داد؟ ,


ادامه مطلب...

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic