یک جوان برای کنترل شهوت و غریزه جنسی چه کاری می تواند انجام دهد؟
شهر سوال - یكی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور كل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرك‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرك در گرایش‌های انحرافی، منجر به طغیان غریزة جنسی در جوان می‌شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین استفادة نادرست از اینترنت در تحریك شهوت و غریزة جنسی جوان مؤثر است

بخش مشاوره شهر سوال بر بال اندیشه هاواضح است که راهکار اصلی برای ارضای صحیح غریزه جنسی، اقدام به ازدواج است. اما اگر به هر دلیل امکان ازدواج فعلا برای کسی میسر نیست، توصیه ‏هاى اولیه به منظور كنترل نیروى شهوت عبارتند از:

۱- برنامه‌ریزی برای كار مداوم
جوانان و نوجوانان از نیروی سرشار و فوق‌العاده‌ای برخوردارند. این نیرو اگر در زمینه‌های دیگر مورد اساتفاده قرار نگیرد و به صورت مطلوب از آن استفاده نشود، با توجه به شرایط سنی آن‌ها در قالب امور جنسی و شهوانی ظاهر خواهد شد. اگر جوانان و نوجوانان به كار مداوم عادت كنند و نیرو و توان خود رادر این زمینه به مصرف برسانند تا حدودی از انحرافات اخلاقی و شهوت و غریزة جنسی در آنان پیشگیری می‌شود. كارهای بدنی موجب تعادل جسم و روان می‌شود. اگر نیك بنگریم افرادی كه به كار مداوم مشغول هستند و نیرو و استعدادشان را در زمینه‌های مثبت و سالم به كار می‌اندازند، كم‌تر دچار انحرافات اخلاقی و بحران‌های روحی می‌شوند. كار موجب می‌شود نیرو و انرژی جوان قبل از آن كه به چربی‌های اضافی تبدیل گردد و اختلالاتی در ساز و كار اندام‌های بدن ایجاد گردد، از طریق سوخت و ساز مفید و سالم به مصرف برسد.

۲- تنظیم خواب
تحقیقات نشان می‌دهد كه بیشتر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فكرهای ناسالم و خیال‌پردازی‌هایی كه جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشی می‌شود. اگر جوان قبل از آن كه به خواب برود، فكرش به خودش و یك سری مسایل و موضوعات مربوط به دورة جوانی، معطوف گردد، كم كم به انحرافات كشیده خواهد شد. بنابراین، یكی از روش‌های پیشگیری از انحرافات این است كه برنامة خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا زمانی كه خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نروید. وقتی به رختخواب بروید كه كاملاً خسته و آمادة خواب هستید. لازمة این كا این است كه در طول روز مشغول فعالیت‌های مهم بوده و به اندازة كافی كار كرده باشد.
طبیعی است اگر جوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افكار و اندیشه‌های شهوانی و تحریك‌آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ جوان می‌آیند، تنظیم ساعات خواب برای جوان، ضرورت خاصی می‌یابد. یكی از روان شناسان در این باره می‌گوید: نیمة اول شب بیش از نیمة دوم آن به بدن نیرو می‌دهد بنابراین باید از آن به نحوی مفید استفاده شود. و صبحگاهان به محض اینكه از خواب بیدار شدید. بی‌درنگ از بستر برخیزید و توجه داشته باشید كه بامدادان بیدار ماندن در بستر خواب، بسیار زیان‌بار است، جسم را سست و ناتوان می‌سازد و وسوسه‌های شوم در دل فرد ایجاد می‌شود.

۳- دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم
یكی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور كل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرك‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرك در گرایش‌های انحرافی، منجر به طغیان غریزة جنسی در جوان می‌شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین استفادة نادرست از اینترنت در تحریك شهوت و غریزة جنسی جوان مؤثر است شاید برای برخی زا نوجوانان یادآوری و تذكر مسایل دینی و اخلاقی چیزی بیهوده و غیر ضروری تلقی شود، زیرا آن‌ها نه در فكر سلامت خویش هستند و نه مسایل اخلاقی و دینی را می‌پذیرند، اما برای شما كه روحیة مذهبی قوی دارید و همین مسأله باعث شد تا نگران آینده‌تان باشید، گفتن این مسایل مهم و ضروری است. اگر واقعاً می‌‌خواهید از جوانی‌تان به خوبی استفاده كنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی كنید از محیط‌های آلوده و دیدن عوامل تحریك كننده، جداً پرهیز نمایید.

۴- استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت
یكی از زمینه‌های پیدایش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفادة نادرست آن‌ها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولانی و بی‌برنامه نوجوانان را عاصی و سرگردان می‌كند. آن‌ها به تدریج سرخورده و مأیوس می‌شوند و در نتیجه به دنیای درون خویش پناه می‌برند و در كنج خلومت و انزوا راهی برای مشغولیت خود می‌جویند.

۵- بر خورداری از روابط سالم انسانی
جوانان و نوجوانانی كه روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بی‌بند و بار دوست و رفیق هستند، كم كم به انحرافات كشیده می‌شوند و تحت تأثیر امور شهوانی قرار می‌گیرند. نفوذپذیری جوانان از دوستان و همسالان بیش از سایر گروه‌ها است. در سنین بلوغ صحبت‌های آهسته و در گوشی بین نوجوانان بیش‌تر می‌شود و محور این گفتگوها، غالباً مسایل جنسی و امور شهوانی است كه به صورت مخفیانه و به دور از انظار بزرگ‌ترها طرح می‌شود. برای پیشگیری از انحرافات اخلاقی سعی كنید از دوستی‌های آلوده و مشكوك جداً پرهیز نموده و با افراد سالم و مذهبی ارتباط برقرار نمایید.

۶- پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش
همة آنچه بیان شد، به نحوی می‌توانند در پیشگیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزه جنسی نقش داشته باشند، اما آن چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار جوان مؤثر است. پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. ما در عصری زندگی می‌كنیم كه جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یك سره غرق در جاذبه‌های نفسانی و امور شهوانی گردیده است. در شرایط كنونی، خلأ عظیم و هولناكی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمامی مشكلات انسان‌ها نیز از همین جا ناشی شده است.
اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقویت گردند، بدون شك بخشی از مشلكات آنان به ویژه در زمینه مسایل اخلاقی و شهوت و غریزة جنسی درمان می‌شود.برچسب ها : یک جوان برای کنترل شهوت و غریزه جنسی چه کاری می تواند انجام دهد؟ ,


ادامه مطلب...

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic