تبلیغات
شهر سوال بر بال اندیشه ها

با رفتار پسرانه دخترم یا رفتار دخترانه پسرم چه برخودی داشته باشم؟
شهر سوال - به رغم اینکه بچه ها متوجه تفاوت اندام های جنسی در حدود سن ۵ سالگی می شوند و می فهمند که اندام جنسی آنها شبیه یا متفاوت از کودک دیگر است، اما هویت جنسی یک کودک با توجه به کارهایی که ما از کودکی برای او انجام می دهیم، شکل می گیرد.

بخش مشاوره شهر سوال بر بال اندیشه هاسلام. دختر من پنج سال و شش ماهه است و پسرم سیزده سال. دخترم همیشه دوست داره مثل پسرم لباس بپوشه موهاشو کوتاه باشه واصلا نمیزاره موهاشو ببندم . کلا فوتبال دوست داره بازی کنه. اصلا از روسری و چادر خوشش نمیاد. شلوار گل دار نمیپوشه باید ساده ساده باشه. نمیدونم این رفتار ایا در اینده روش میمونه یا نه. اگه میشه منو راهنمایی کنید.

با سلام و عرض ادب.
طبیعی است که هر پدر و مادری با دیدن چنین نشانه هایی در فرزندش نگران شود، اما این میزان نکاتی که در سؤال به آن ها اشاره کردید برای تشخیص و قضاوت قطعی، کافی نمی باشد. شما می توانید با توجه به سؤالات زیر، به بررسی های لازم بپردازید و در صورت نیاز به متخصصین مربوطه مراجعه نمایید.
آیا دخترشما میل شدید به جنس دیگر بودن دارد؟
آیا فرزندتان، به صورتی شدید پوشیدن فقط لباس های معمول پسرانه را ترجیح داده، و در برابر پوشیدن لباس های معمول دخترانه مقاومت می کند؟
آیا دخترتان، به صورتی افراطی نقش های جنس مخالف خود را در بازی ترجیح می دهد؟
آیا فرزند شما، اسباب بازیها یا فعالیت هایی که غالباً پسرها به آن ها می پردازند را شدیداً ترجیح می دهد؟
آیا دختر شما به صورت شدید همبازیهای جنس دیگر را ترجیح می دهد؟
آیا دختر شما از ساختار بدنی – جنسی خود بیزار است؟
اگر پاسخ شما به اکثر سؤالات فوق مثبت است و در عین حال ۶ ماه هم از داشتن این علائم می گذرد، باید با یک متخصص روانشناس مشکل را در میان بگذارید.

در عین اینکه بررسی های فوق باید صورت بگیرد، توجه به توصیه های ذیل می تواند مفید باشد:

۱. از اینکه می گویید دخترتان مثل پسرتان لباس می پوشد و رفتارهای پسرانه دارد، به نظر می رسد دختر شما تحت تأثیر رفتار پسرانه برادرش باشد. از همین رو مناسب است در تعیین همبازی های همجنس دقت و همت کافی را داشته باشید.
۲. به رغم اینکه بچه ها متوجه تفاوت اندام های جنسی در حدود سن ۵ سالگی می شوند و می فهمند که اندام جنسی آنها شبیه یا متفاوت از کودک دیگر است، اما هویت جنسی یک کودک با توجه به کارهایی که ما از کودکی برای او انجام می دهیم، شکل می گیرد. مقصود این است که وقتی ما برای کودک خود اسباب بازی هایی چون عروسک، قابلمه و کاسه و از این قبیل تهیه می کنیم یا برای او تفنگ و ماشین و هواپیما و امثال آن می خریم، داریم هویت جنسی او را می سازیم. پس این مهم است که برای او وسایل و اسباب بازیهای متناسب با جنسیتش تهیه کنید.
۳. تا مدتی تمام لوازم دخترتان، رنگ ها و اسباب بازی هایش را به طور اغراق آمیزی دخترانه کنید تا کم کم حس خوشایندی نسبت به دختر بودن پیدا کند. حتی بهتر است تا مدتی با دختربچه ها بازی کند و مدام نقش های دخترانه مثل مادر و خاله را بازی کند که هویت جنسی اش را به دست آورد. بچه ها در سنین کودکی با والد هم جنس خود همانندسازی می کنند و نقش جنسیتی والد همجنس خود را درونی می کنند، به این معنی که دخترها با مادر و پسرها با پدرشان همانند سازی می کنند. اینجاست که اگر مادری دارای روحیه سرد و خشن و مردانه ای باشد و از لطافت های زنانه بی بهره باشد، دختر همچون مادرش رفتارها و منش های خشن و مردانه را می گیرد.
۴. پدر و مادرها باید با ذکاوت و هشیاری عمل کنند. مادر باید به گونه ای عمل کند که دخترش از اینکه او هم مانند مادر، یک جنس لطیف و زنانه دارد احساس رضایت کند.
امید است با رعایت تمام نکات ذکر شده، و با پیگیری های لازم در عدم تثبیت این روحیات در شخصیت و رفتار فرزندتان، موفق باشید.


برچسب ها : با رفتار پسرانه دخترم یا رفتار دخترانه پسرم چه برخودی داشته باشم؟ ,


ادامه مطلب...