اینکه صادقانه گفتم مسافرت خوش نگذشت درست نبود؟
شهر سوال ـ بعد از یک هفته مسافرت به خانه برگشتیم. از من پرسید بهت خوش گذشت؟ منم در کمال صداقت گفتم نه. خیلی معمولی رو به بد گذشت. اخه دو جور معمولی داریم، یه معمولی که نه خوش میگذره نه بد یعنی خنثا میگذره، یه معمولی داریم که یه درصد درونش خوشی پیدا میشه، یه معمولی داریم که بد هم قر و قاطیش داریم. اخه چه خوشی؟ از خونه سوار ماشین شدم، دم در خونه داداشش پیاده شدم...

بخش خانواده شهر سوال بر بال اندیشه ها


بعد از یک هفته مسافرت به خانه برگشتیم. از من پرسید بهت خوش گذشت؟ منم در کمال صداقت گفتم نه. خیلی معمولی رو به بد گذشت. اخه دو جور معمولی داریم، یه معمولی که نه خوش میگذره نه بد یعنی خنثا میگذره، یه معمولی داریم که یه درصد درونش خوشی پیدا میشه، یه معمولی داریم که بد هم قر و قاطیش داریم. اخه چه خوشی؟ از خونه سوار ماشین شدم، دم در خونه داداشش پیاده شدم، بعد یه هفته هم به خونه برگشتم. یک هفته خونه موندن، اونم خونه ای که ادم توش احساس راحتی نداره چه خوشی میگذره که من ازش بی اطلاعم؟ حالا مرد گنده قهر کرده، ناراحته، حرف نمیزنه، اما وقتی ازش میپرسم نارحتی؟ میگه نه چرا ناراحت؟ فقط حس حرف زدن ندارم... . واقعا مشکل کجاست؟ نباید راستش را میگفتم؟


با عرض سلام و تحیت محضر جنابعالی

_ طبعا در مسافرتی (غیر زیارتی) که قرار باشد، در خانه بمانیم و سیر و سیاحت و تفریح در کنار آن نباشد، خستگی را فزونتر می کند. لذا از این منظر این اشکال به همسر شما وارد است.

اما لطفا به موارد زیر توجه بفرمایید؛

_ هر کلام و جمله ای، علاوه بر محتوا دارای قالب نیز است. منظور از قالب تن صدا، لحن کلام و...می باشد. مثلا ممکن است به کسی بگوییم دوستت دارم اما او نه تنها خوشحال نشود که ناراحت نیز بشود چون ممکن است لحن کلام ما همراه با عصبانیت، اجبار، اعتراض، ناسپاسی و...باشد.
در کنار محتوا و قالب پیام، عنصر مهم دیگری است که در انتقال پیام، نقش ویژه ای دارد. این عنصر زبان بدنی نام دارد، که نقش آن به مراتب تاثیرگذار تر از زبان گفتاری است. نوع نگاه، میزان فاصله فیزیکی افراد از هم، آرامش یا اضطراب، حالت ایستادن یا نشستن و....همه از موارد زبان بدنی هستند. در مثال قبلی اگر به فردی بگوییم دوستت دارم اما چشمان ما چیز دیگری بگوید و یا حالتی تهاجمی و یا تدافعی نسبت به او داشته باشیم، باور این جمله برای شخص مقابل قدری مشکل است.
در رابطه با جمله شما نیز همین قاعده صادق است، هرچند شما خلاف واقع نگفته اید اما لازم است که بررسی شود در کنار این محتوا، قالب بیان و همچنین زبان بدنی شما چگونه بوده است؟ چه بسا آنچه که موجب ناراحتی همسر شما شده است قالب بیان و همچنین زبان بدنی شما بوده باشد.

_ از سوال همسرتان اینگونه فهمیده می شود که ایشان این مسافرت را به خاطر شما و یا به درخواست شما ترتیب داده اند، لذا شایسته بود قبل از اینکه ایشان از شما این سوال را مطرح کنند، پیش قدم می شدید و از ایشان تشکر می کردید تا نوبت به مطرح کردن سوال ایشان نمی رسید.

_ شما می توانستید به جای این جمله از جملات همراه با بار مثبت استفاده کنید. مثلا " اگه گردش و... تو سفر گنجونده می شد خیلی بهتر می شد....اما به هر حال ممنون عزیزم!"

_ شایسته بود در مدت زمان سفر موارد درخواستی خود را به ایشان ارائه می نمودید و قبل از سفر نیز برای گردش و...قول و قرار اولیه می گذاشتید.برچسب ها : اینکه صادقانه گفتم مسافرت خوش نگذشت درست نبود؟ ,


ادامه مطلب...

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic